آیا تا بحال به یک ساختمان نگاه کرده اید که برای عظمت و طراحی، آن را تحسین کرده باشید؟ چه چیزی باعث می شود که یک ساختمان در عین عظمت و کارآمدی، زیبا و ظریف باشد؟ اکثر مردم تصور می کنند یک معمار خوب جواب سوال بالا باشد. اما نباید این نکته مهم رو از یاد ببریم که یک معمار بتنهایی نمیتواند کارآمدی را در کنار زیبایی برای یک ساختمان خلق کند. یک معمار خوب در کنار یک مهندس عمران خوب میتواند چنین اثر بی نقصی را خلق کند که ترکیبی باشد از ساختاری عظیم و کارآمد همراه با ظاهری ظریف و زیبا. بنابراین می توانیم معمار و مندس عمران را دو رهبر مؤثر بر این پروژه بدانیم.
با توجه به مثال بالا، به طور مشابه، طراحان UI و UX را نیز می توان بعنوان دو رهبر در پروژه ها درنظر گرفت که اغلب برای اطمینان از یکپارچگی پروژه در طول فرایند طراحی با هم همکاری می کنند.


بررسی روند طراحی

تیم های مختلف طراحی UX فرایندهای مختلف را برای تکمیل پروژه ها دنبال می کنند؛ هیچ فرآیند یکتای مشخصی وجود ندارد که طراحان در سرتاسر جهان از آن پیروی کنند. با این حال، بسیار مهم است که تیم طراحی UX درکی کلی از تمام مراحل و نقش هایی را که ممکن است در فرایند طراحی موجود باشد را ، درک کنید.
یک تیم طراح که بر روی یک پروژه خاص کار می کند ممکن است یک تحلیلگر رفتار کاربر، یک طراح تجربه کاربری، یک طراح رابط کاربری و یک توسعه دهنده ی front-end داشته باشد. با این حال، گاهی اوقات یک فرد انحصاری باید تمام این نقشها را انجام دهد، به همین دلیل است که درک تفاوت بین هر نقش و اینکه در هنگام کار بر روی یک پروژه ممکن است چندین کلاه را بپوشید مهم است. این شامل درک تفاوت بین طراح UX و UI نیز می شود.


UX چیست؟

طراح تجربه کاربر (UX) مسئول طراحی تجربه ای است که کاربران هنگام تعامل با یک محصول دارند. تمرکز طراحان UX بر تولید محصولاتیست که یادگیری و استفاده آسانی داشته باشند. طراحان UX همیشه با توجه به تصمیمات طراحی، به منظور افزایش رضایت مشتری، نیازهای کاربران را اولویت بندی می کنند.
اصول طراحی UX عبارتند از:

 • تعریف کردن مشکل
 • درک کاربران
 • ایجاد شخصیت ها بنابر نقش های کاربری
 • تولید وظایف و جریان کاری کاربران نقش ها
 • ایجاد طرح ها، قالب های با جزئیات کم، متوسط و زیاد
  (High, Medium and Low Fidelity Wireframes ) و نمونه های اولیه
 • تست تجربه کاربری

طراحان UX تا زمانی که انتظارات کاربران خود را برآورده کنند؛ به تست و توسعه طرح های خود ادامه می دهند.


UI چیست؟

طراحی رابط کاربر یا UI به معنی تمرکز بر روی ترکیب کردن یک سلسله مراتب بصری با یک طرح سازوکار کاربری (user workflow) است. این اغلب به معنای این است که با در نظر گرفتن ایده هایی که در یک قالب (wireframe) طراحی شده اند، آنها (ایده ها) را با توجه به ترکیب کردن سلسله مراتب بصری به یک طرح با جزئیات زیاد (high-fidelity design) تبدیل کنیم. طراحان UI محصولاتی را خلق می کنند که ارتباط برقرار کردن با آنها لذت بخش و شادی آور است.
طراحان UI طرح های با جزئیات کم و متوسط (low and medium fidelity design) تولید می کنند و سپس شروع به اصلاح گام به گام طرح می کنند. طراحان UI روی سلسله مراتب بصری و الگوهایی که نشانه های بصری را به کاربران می دهند تمرکز می کنند.
این سلسله مراتب بصری و الگوها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • شمای رنگ ها
 • طرح و سبک فونت ها
 • شمایل و آیکون ها
 • طرح بندی کلی

UX در مقابل UI

با اینکه طراحان UX و UI با هم کار می کنند تا یک محصول نهایی را ایجاد کنند، تفاوت های کلیدی بین این دو وجود دارد که ما در زیر بررسی خواهیم کرد.

 1. طراحان UX تمایل به ایجاد محصولی دارند که یک مشکل را حل می کنند، در حالی که طراحان UI بر روی الگوهای طراحی و جزئیات کوچک محصول کار می کنند.
 2. طراحان UX به شدت در مورد چگونگی آسان کردن استفاده از یک محصول فکر می کنند، در حالی که طراحان UI به شدت در مورد چگونگی ایجاد یک محصول لذت بخش فکر می کنند.
 3. طراحی UX می تواند برای محصولات ملموس و ناملموس مورد استفاده قرار گیرد، در حالی که طراحی رابط کاربری محدود به محصولات ناملموس با رابط کاربری دیجیتالی می باشد.
 4. UX چیزیست که ما درزمان استفاده از یک محصول تجربه می کنیم در حالی که UI همان چیزی است که ما در زمان استفاده از یک محصول میبینیم.
 5. به طور کلی در یک فرآیند طراحی ایده آل، طراحی UX قبل از طراحی UI انجام می شود.

بیایید موضوع را با یک مثال بررسی کنیم. همانطور که بسیاری از ما می دانیم، اُوبر توسط تراویس کالانیک و گرت کمپ در سال 2009 به منظور کاهش هزینه حمل و نقل مستقیم تاسیس شد. مشکلی که به تیم طراحی محصول اختصاص داده شد، یافتن راه حلی است که “هزینه حمل و نقل را کاهش دهد.”
برای درک بهتر نقش ها و مسئولیت های هر تیم، بیایید نگاهی به کار و خروجی هر تیم در تایپوگرافی زیر بیندازیم.


ایجاد تعادل

همانطور که در این مقاله مشاهده کردیم، طراحی UX و UI از لحاظ مفهومی متفاوت است، اما آنها در طول فرآیند طراحی مکمل یکدیگرند. برای ایجاد یک محصول موثر و موفق، UX و UI هر دو باید حضور داشته باشند. نمونه های بسیاری از محصولاتی که به نظر می رسد جذاب و زیبا هستند وجود دارد، که به دلیل UX ضعیف نتوانسته اند موفق باشند. به طور مشابه، محصولات بسیاری وجود دارد که UX خوبی دارند، اما UI هیجان انگیزی ندارند و دیده نمی شوند.

بیایید به مثال دیگری نگاه کنیم: Google Maps در مقابل Apple Maps. چقدر کاربران آیفون را در حال استفاده از Apple Maps دیده اید؟ احتمالا پاسخ شما این است “خیلی کم”. اما چرا؟ چرا کاربران اپل یک برنامه شخص ثالث مثل Google Maps (که باید در گوشی هایشان نصب شود) را بر برنامه پیش فرض، ترجیح می دهند؟ پاسخ قابلیت هاست (ترکیبی از UX خوب و UI خوب). برنامه Google Maps نه تنها UX خوبی دارد، بلکه جزئیات بیشتری در نقشه ها دارد که به شیوه ی بصری زیبایی ارائه می شود. از سوی دیگر، برنامه Apple Maps قابلیت های محدودی دارد و نسبت به Google Maps امکان استفاده سخت تری دارد (UX بد).


در نتیجه...

برای اینکه یک طراح خوب باشید، مهم است که تفاوت بین طراحی UX و UI و همچنین نحوه ارتباط آنها و تأثیر آنها بر یکدیگر را درک کنید. اما لازم به ذکر است که شغل UX به تنهایی نیز می تواند در رشته ها و صنایع مختلف وجود داشته باشد، بنابراین می توان یک طراح UX در گرایشی خارج از طراحی رابط کاربری بود که به تنهایی میتواند تجربه کاربری محصول را بدون دانش UI انجام دهد. ولی توجه داشته باشید که UX کارهایی که UI بلد نیستند سخت تر شغلی پیدا می کنند. بنابراین، برای انتخاب بهترین نوع طراحی و مناسب ترین راهکارهای لازم مهم است که به هر دو مهارت UI و UX علاقه و توجه داشته باشید.